18 Ekim 2008

Online Arama Yapıp, Offline Satın Almak Mı?

Çoğu zaman kendi aramızda konuştuğumuz konulardan biridir bu. İnternet, perakendecileri destekliyor mu; yoksa aslında rakipler ve birbirinin müşterilerini mi çalıyorlar...

Yapılan araştırmalar aslında her iki veriyi de destekliyor. Bir kısım kullanıcı alışveriş yapmadan önce internette ürün hakkında detaylı bilgi alıyor, özelliklerini inceliyor, yorumları okuyup fiyatlarını karşılaştırıyor. Mağazaya gitmeden önce çok büyük oranda satın alma kararını veriyor. Ancak alışverişini mutlaka mağazada tamamlıyor.

Bir kısım kullanıcı ise internette ön bir araştırma yapıyor, mağaza gidiyor, ürün temsilcisinden detaylı bilgi alıyor, ürüne dokunuyor, inceliyor ve satın alma kararını vermiş olarak mağazadan çıkıyor. Alışverişini tamamlamak için ise interneti tercih ediyor.

İnternet üzerinden araştırma yapmayanlar için ise en güvenilir kaynak mağazadaki satış sorumluları. Güven unsuru nedeni ile internet üzerinden yapılan alışverişlerde ise marka ürünleri tercih etme eğilimi artıyor.

Emarketer.com’un 2007 araştırmasına göre internetin satın alma kararını etkilemedeki oranı %26 seviyelerinde. 2004’te %15 olduğunu gördüğümüzde bu oranın 2008’de %35 leri bulduğunu öngörebiliriz.

Yaklaşık 25 milyon internet kullanıcısının olduğu ülkemizde, internetten alışveriş yapan kullanıcı sayısı ise ne yazık ki sadece 2.5 milyon seviyelerinde. Bu durumda hangisinin daha etkili olduğu çok net olarak ortada olduğunu düşünüyorum.

Peki siz hangisini tercih ediyorsunuz? Satın alma kararınızı nerede verip, alışverişlerinizi nerede sonlandırıyorsunuz?

Cevaplarınızı bekliyoruz.

Hiç yorum yok: